Шановні відвідувачі, щиро вітаємо Вас на офіційному веб-сайті Ковельської районної державної адміністрації!
 
 
 
 
   
12 листопада 2014 року
Коли працевлаштування пенсіонера впливає на розмір пенсійної виплати…

Насамперед зазначимо, що статтею 16 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон) передбачено обов’язок пенсіонерів повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, щодо працевлаштування, складу сім’ї, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення. Такого змісту заяву підписує кожен пенсіонер при призначенні пенсії, надбавок та підвищень до неї. Існує ціла низка особливостей обчислення пенсій, призначених відповідно до Закону, в залежності від того, працює одержувач пенсії чи ні. Одним із факторів впливу на розмір пенсії є факт працевлаштування чи звільнення з роботи пенсіонера, а в окремих випадках виплата пенсії взагалі припиняється, якщо пенсіонер працевлаштувався.
Виплата пенсії працюючим пенсіонерам не проводиться в таких випадках:
- у разі призначення дострокової пенсії за віком з урахуванням Закону України «Про зайнятість населення» (за скороченням чисельності) та ст..21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» (звільнення за станом здоров’я) в період до досягнення пенсійного віку, працюючим пенсіонерам не виплачується;
-  не мають  права на одержання пенсії в період роботи жінки, які народилися після 1 жовтня 1956 р. та скористалися правом дострокового виходу на пенсію за досягнення 55-річного віку, якщо до досягнення пенсійного віку, вони працевлаштуються і будуть працювати. (у разі звільнення пенсія поновлюється)
Також існують обмеження у виплаті пенсій за вислугу років. Так у разі одержання пенсії за вислугу років заборонено працювати саме за спеціальністю, яка дає право на призначення такої пенсії.
Не виплачуються соціальні пенсії працюючим пенсіонерам (крім соціальних пенсій інвалідам з дитинства).
Окремо зупинимось на переліку основних виплат, які призначаються до пенсій виключно непрацюючим особам, або розмір яких безпосередньо залежить від того, чи працює пенсіонер:
- надбавки непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї. Розмір такої надбавки на одного утриманця складає 150,00 грн. на місяць і виплачується лише непрацюючим;
- пенсії по інвалідності, що обчислені у розмірі пенсії за віком, пенсіонерам-інвалідам, які не досягли пенсійного віку, виплачуються тільки непрацюючим;
- пенсії у зв’язку з втратою годувальника, що призначаються лише непрацюючим членам сім’ї померлого, які зайняті доглядом за дітьми померлого годувальника до досягнення ними восьми років;
- індексація пенсій відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" працюючим пенсіонерам проводиться з урахуванням отриманої заробітної плати та відповідно до базового місяця нарахування індексації;
- працюючі пенсіонери не мають права на підвищення пенсії у разі збільшення прожиткового мінімуму, відповідно до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"; тим, хто працює, перерахунок пенсії  буде проведено лише після звільнення з роботи - за тим прожитковим мінімумом для непрацездатних, який діятиме на дату звільнення.
Щодо виплати спеціальних пенсій (держслужбовцям, науковим, науково-педагогічним працівникам тощо)  слід зазначити, що у період роботи на посадах, які дають право на їх призначення, пенсія виплачується в розмірі трудових пенсій, обчислених відповідно до Закону, а лише після звільнення з таких посад — у розмірі, обчисленому відповідно до відповідних спеціальних законів.
Відповідно до статті 50 Закону суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Якщо після працевлаштування пенсіонер не повідомив про це управління Пенсійного фонду і внаслідок цього утворилась переплата пенсійних сум, управління має право прийняти рішення про утримання з пенсії сум переплати в межах 20 відсотків пенсії щомісячно.
З метою уникнення непорозумінь щодо виплати пенсії в разі працевлаштування (звільнення з роботи), тобто зміни статусу (працюючий чи непрацюючий), слід звернутися до управління Пенсійного фонду України з заявою щодо проведення відповідного перерахунку пенсії. Адже легше попередити безпідставне одержання пенсійних виплат, ніж утримувати суми переплат, на жаль, досить значні.
Звертаємося до пенсіонерів, які проводили реєстрацію підприємницької діяльності, але з тих або інших причин не займалися  або ж не наймаються нею. 7 липня 2014 року набрав чинності Закон України №1258-VII від 13.05.2014 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб підприємців за заявницьким принципом», згідно якого  фізичні особи – підприємці виключаються з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб – підприємців  за заявницьким принципом у строк до одного дня. До того моменту, поки цими громадянами не буде надано довідку-повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, вони значаться в управлінні Пенсійного фонду працюючими пенсіонерами.

Заступник начальника управління                                                С.Киричук 
   Онлайн путівник

 
Телефон: (03352) 5-22-16
Тел/Факс: (0332) 77-29-59
Адреса: 45000 м. Ковель,
вул. Незалежності 73
 
Веб-студія «Терен» © Copyright Ковельська районна державна адміністрація